Blok "Miasteczko Galicyjskie"

Wystawa „Dzień powszedni w malym miasteczku”
1 lipca 2011
Dom Gotycki
Aspekty codzienności prowincjonalnych miasteczek – uliczki, budynki, wnętrza, codzienne zajęcia mieszkańców – przedstawione będą w malarstwie, grafice, rysunku i fotografii. Wśród autorów obrazów warto wymienić m.in. Władysława Ślewińskiego, Józefa Pankiewicza, Jacka Malczewskiego, Franciszka Kostrzewskiego, Wacława Koniuszko, Wincentego Smokowskiego. Obiekty wypożyczone będą z Muzeów Narodowych w Warszawie i w Krakowie z zamiarem wzbogacenia oferty muzealnej dla stałych mieszkańców miasta oraz dla turystów odwiedzających latem Nowy Sącz. Poprzez eksponaty będzie okazja zbliżyć się do stylu życia sprzed wieku:  małomiasteczkowej atmosfery, mieszczańskich wnętrz na prowincji i przede wszystkim do ludzi, którzy użytkowali te wnętrza, tworząc w nich niepowtarzalny klimat.


Impreza plenerowa "Na targu i z wizytą w miasteczku”

9 lipca 2011
Miasteczko Galicyjskie
Na targu małomiasteczkowym będzie można zaopatrzyć się w produkty gospodarskie (pieczywo, jajka, sery, warzywa i owoce, miód, grzyby, przetwory, itp.), produkty odpustowe (pierniki, cukierki, obwarzanki, itp.), artykuły pamiątkarskie, przedmioty kolekcjonerskie, wyroby wikliniarskie, koronki, instrumenty ludowe i inne. W miasteczku będzie „obstalowywał” ubrania żydowski krawiec, cukiernik i sklepikarz zaoferują swoje towary, poczmistrz namawiać będzie do skorzystania z usług poczty retro, aptekarz doradzi przy dolegliwościach, fryzjer będzie strzygł i golił, a żandarmi przypilnują porządku. Nie zabraknie smakołyków galicyjskich, pokazów tradycyjnego rzemiosła i sztuki ludowej. Będą też przejażdżki bryczką i potańcówka  przy kapeli na rynku.

Pobierz program imprezy

 

Wydawnictwo towarzyszące wystawie „Dzień powszedni w malym miasteczku”
W oparciu o materiały zgromadzone na wystawie "Dzień powszedni w małym miasteczku" powstanie wydawnictwo pod tym samym tytułem, które zawierać będzie teksty autorów koncepcji urządzenia obiektów w Miasteczku Galicyjskim. W tekstach znajdą się ilustracje – fotografie małomiasteczkowej ekspozycji stałej Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz reprodukcje obrazów z wystawy.

Prezentacja tego wydawnictwa (i innych powstałych w projekcie „Via Galicia”) nastąpi we wrześniu w Miasteczku Galicyjskim.